5

אנשי צוות

320

בוגרים

40

חניכים

7

משך התכנית

(חודשים)

המדרשה הגבוהה

שנת הקמה: 2004 

התוכנית מהווה המשך ישיר בפיתוח האישיות לאור העקרון לפיו יש לעבוד על מכלול האישיות שכל, גוף ונפש, באמצעות חמישה רבדים שמהם בנויה התוכנית: לימוד, חיי קבוצה, פעילות בקהילה, אימון גופני והכנה לצבא, סיורים וידיעת הארץ.  

 

גוף

במהלך היומיום במדרשה הגבוהה מתקיימות פעילויות גופניות יומיות: ריצות, יוגה, ג'ודו, חניכי התוכנית נמצאים בחתירה לשיפור מתמיד של היכולות הפיסיות על מנת לקיים אורח חיים בריא, ולהגיע לצבא מוכנים.

נפש

התהליך האישי שעובר החניך מתקיים בקבוצ צעירים החיים ביחד, ומנהלים במשותף את חיי היומיום. תהליכי הצמיחה האישיים מתקיימים במסגרת קבוצה אנשים המחוייבים אחד לשני, ומלווים על ידי צוות בוגר.

שכל

במרכז התוכנית עומד הלימוד. תוכנית המדרשה הגבוהה שואפת להביא את תלמידיה לזינוק אינטלקטואלי אשר יאפשר את צמיחת אישיותם וישלים את התהליך שנוצר במהלך השנה הראשונה במכינה.

דבר מנהלת המכינה

שירה מלכיאור

בהספד לח"נ ביאליק, לפני קרוב ל 90 שנה, אמר ברל כצנלסון : "עוד נצפו לנו ימים. עוד ישבו יהודים רבים- רבים בארץ ומכאובינו התרבותיים לא יתנו להם דמי. ומה שנדון בימינו בזלזול, אם מעבודה קשה ואם מקהות רוח, עוד יהפוך לבאים אחרינו למצוקת נפש גדולה. וכמו שאנו מתחבטים עכשו בשאלות העבודה העברית- שאלת השאלות של קיומנו בארץ- ככה נתחבט בימים הבאים בשאלות גורלנו התרבותי". 

כצנלסון וחבריו הקדישו את חייהם לבניית התשתית. הם עסקו בביטחון, בסלילת כבישים, הקמת יישובים, עלייה, החייאה של השפה העברית ועוד. בסבך העיסוק ההישרדותי- קיומי מצליח כצנלסון לשאת עיניו אל קו האופק, מתוך הבנה שלכל אלו יש תכלית. הוא מבין ש'הפרוייקט' עליו עמלים הוא ובני דורו הוא התשתית לבניית הקומה הנוספת, הבנייה המוסרית, הרוחנית והתרבותית. המדרשה הגבוהה פתחה השנה את המחזור ה18 , בלב תקופת הקורונה, עם הבנה ברורה כי דווקא בימים של תחושת חוסר וודאות ומשברים כלכליים וחברתיים - קיומו של בית מדרש יהודי-ישראלי חיוני עבור חוסנה של החברה הישראלית. אנחנו מאמינים שדרך העיסוק בלימוד התשתית התרבותית ודרך הצמחת דור של תלמידי חכמים המעמיקים בשאלות הזהות היהודית - ישראלית  ניתן לעצב חברת מופת המחוייבת לאתגרי השעה.

שבועות מיוחדים

שבוע תור הזהב

סיור לימודי מעמיק לקורדובה, גרנדה וסביליה בעקבות תור הזהב היהודי בספרד.

סיור בתוך סיפור של גדולה יהודית ולימוד על ענקי רוח: הרמב"ם ר' יהודה הלוי, ר' שמואל הנגיד, אבן עזרא, אבן גבירול. נטייל, נלמד, נדון ונפגש עם הקהילה היהודית בספרד בעבר ובהווה. לקראת ובמהלך הסיור נלמד את ההתפתחויות ההיסטוריות והטקסטים החשובים של התקופה ונלך בעקבות דמויות המופת. מימון הסיור ייעשה על ידי החניכים בחודש של עבודה מאומצת בקיץ

שבוע ואלוז'ין

ישיבת וולוז'ין הייתה "ישיבה ללא הפסקה" והתקיימו בה משמרות לימוד עשרים וארבע שעות ביממה. לזכרה של הישיבה, ולזכר יושביה אנו מקיימים מידי שנה לימוד רציף של 100 שעות. במהלך השבוע לומדים החניכים במרתון סביב השעון שמתחיל ביום ראשון בערב ומסתיים ביום חמישי בלילה כאשר אש הלימוד לא נכבית ולו לרגע אחד- זאת מתוך הערכה וכבוד לפסגת הלימוד שידעו חכמי ואלוז'ין- "הלומד בשמחה, בשעה אחת ילמד יותר ממה שילמד בכמה שעות בעצבות" (רבי חיים מואלוז'ין)

הצוות

שירה מלכיאור | ראש תכנית המדרשה הגבוהה

ד"ר שירה בר-אור מלכיאור. שירה מתגוררת בנופי פרת עם נועם וארבעת ילדיהם, אבישי אוריה שקד והלל. שירה גדלה בירושלים, אחרי התיכון למדה במחזור הראשון במדרשת 'באר' בירוחם, ובצבא שירתה בחיל חינוך כמפקדת קורס 'נתיב' בירושלים. למדה באוניברסיטה העברית תואר ראשון במקרא ומדעי היהדות, ותואר שני ושלישי במחשבת ישראל. אוהבת ללמוד. אוהבת את המדבר. והכי אוהבת לשלב ביניהם ולפתוח ספר במהלך טיול בואדי. משנת 2014 שירה מלמדת בעין פרת תלמוד, תנ"ך וסוגיות במחשבת חז"ל. משנת 2020 מנהלת את המדרשה הגבוהה.

צילום מסך 2020-10-22 ב-13.25.45.png

הרב אבי פופקו | ראש בית מדרש

אבי גדל במונטריאול, קנדה, למד בישיבת שער התורה- גרונדו, ישיבת מיר בירושלים, ובכולל גרוס לפני שלמד היסטוריה יהודית ופילוסופיה יהודית באוניברסיטת בר אילן. הוא היה רב ב"הלל" בהרווארד בשנים 2005-2007, ולאחר מכן לימד בישראל במשך ארבע שנים, בתחילה במכון פרדס ולאחר מכן במדרשת עין פרת.
אבי שימש כרב קהילה בצפון מסצ׳וסטס 2011-2016

מור הניק | ראש בית מדרש

מור הניק, נשואה לארז וגרה בירושלים. נולדה וגדלה בקיבוץ חצרים. בוגרת שנת שירות בפנימיית תל ברוך בתל אביב. בוגרת תואר ראשון במחשבת ישראל ופילוסופיה במרכז האקדמי שלם. מלמדת פילוסופיה ומשמשת מנחה בשנה ב'

 

עמיר ליס | מנחה במדרשה הגבוהה

עמיר בן 28, בן זוג לניצן ומתגורר בירושלים. גדל בישוב פרדסיה. בוגר מכינת 'תבור' שבנוף הגליל, לאחר שנת המכינה שירת כחובש בחיל הרפואה. אחרי הצבא עיסוק עיקרי בחינוך- שימש כרכז הנוער במושב כפר הס, לאחר מכן עבד בתפקידי ריכוז והדרכה במדרשת תבור. בנוסף, עוסק בין היתר בלימוד שחייה ושיקום במים. היום סטודנט שנה ד' לתואר ראשון בחינוך להוראת מקצועות יהדות ומנחה בשנה ב'. תחביבים: שחיה בים, אנשים מרגשים ונופים יפים.

 

צילום מסך 2020-10-22 ב-13.41.41.png

נצר לאו | מנחה במדרשה הגבוהה

נצר הוא משורר צעיר, נשוי לתהל. גדל בשכונת קטמון שבירושלים. לפני הצבא למד בבית המדרש בנטור (מדרשת השילוב). שירת בצבא בגדוד 50 של הנח"ל כלוחם וכמפקד. אחרי הצבא, למד בבית הספר לאמנויות המילה של מקום לשירה והדריך בתכנית שנה א' בכפר (מחזורים י"ח וי"ט). כיום עובד כחונך קבוצה במקום לשירה, לומד פילוסופיה לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה, שותף למיזם "בית המדרש העברי בירושלים" ומשמש כמנחה במדרשה הגבוהה.

 

צילום מסך 2020-10-22 ב-13.45.07.png

המרצים שלנו

חבורות לימוד

דרידה (פילוסופיה מערבית)- מור הניק

גמרא (מסכת תענית) - הרב אבי פופקו

היהודי הבודד (שבייד וסולובייצ'יק) - שירה מלכיאור
בהגווד גיטה (פילוסופיה של המזרח הרחוק)

שירה עברית - נצר לאו

סיפורי מעשיות של ר' נחמן - מעין חגי

תנ"ך - הרב בני לאו

תניא - אודי הרשלר

רמב"ן על התורה - הרב אבי פופקו

שיעורים

מגדר - אורית קמיר

מקיאוולי - ארז אשל

פילוסופיה פוליטית - עמיחי צור

בטחון ישראל - מתניה צחי

פילוסופיה יהודית - אבי פופקו

ספרות המערב - עמית ברץ

השל - דרור בונדי

מחשבה יהודית במאה ה-20 - מנחם ויסברד

סדרים
 

גמרא - הרב אבי ושירה מלכיאור

פילוסופיה - מור הניק

ציונות - דוד נחמן

פרשת השבוע - שירה מלכיאור

 

בית מדרש עם חלונות פתוחים

בית המדרש שלנו מחזיק על עצמו את הרצון לייצר חברת עומק. התפיסה שלנו היא שגדול תלמוד שמביא לידי מעשה. אנחנו לומדים ומרחיבים אופקים במגוון ועושר רוחניים מתוך שאיפה לפעול ולהשרות רוח גם במרחב החברתי כלפי חוץ. הנה כמה פרויקטים שאנחנו עושים

 

1#

חברותא עם מכיניסטים -
חבורות לימוד וירטואליות עם חניכי שנה א' מהמכינות השונות. מיועד לכלל חניכי המכינות, במטרה לייצר לימוד משותף וקשר אישי.

 

2#

פרויקט בן יהודה -
פרויקט לשימור והנגשה של יצירות יהודיות חשובות. ההתנדבות היא בהקלדת הטקסטים או הגהתם לצורך העלאתם לאתר והפצתם ברשת.

 

3#

כתב עת מבית המדרש -
הפצת התוכן הנלמד בבית המדרש במייל שבועי ערוך כניוזלטר לבוגרי המדרשה ובכלל למי שרוצה להירשם לתפוצה. 

 

4#

חבורות לשנה א' בכפר -
העברת חבורת לימוד קבועה עם חניכי שנה א' בקמפוס כפר אדומים.

 

5#

לימוד לדורות -
לימוד שבועי עם סבא/סבתא/הורה דרך הזום, והכנסת קשר בין דורי ומסורת לרוח בית המדרש. 

 

6#

בית מדרש גדול -
פיתוח הרעיון של הרחבת התכנית של המדרשה הגבוהה לבית מדרש רב גילאי שפועל כל השנה כמקום נביעה של רוח ישראלית מתחדשת.

7#

אבנת -
העברת פעילויות ועזרה פרטנית בלימודים לילדים ונוער ביישוב אבנת.

 

קבצים

לו"ז יומי לדוגמא

צרו איתנו קשר

תודה רבה, ההודעה נשלחה