3

אנשי צוות

290

בוגרים

32

חניכים

7

משך התכנית

(חודשים)

המדרשה הגבוהה

שנת הקמה: 2004 

התוכנית מהווה המשך ישיר בפיתוח האישיות לאור העקרון לפיו יש לעבוד על מכלול האישיות שכל, גוף ונפש, באמצעות חמישה רבדים שמהם בנויה התוכנית: לימוד, חיי קבוצה, פעילות בקהילה, אימון גופני והכנה לצבא, סיורים וידיעת הארץ.  

 

גוף

במהלך היומיום במדרשה הגבוהה מתקיימות פעילויות גופניות יומיות: ריצות, יוגה, ג'ודו, חניכי התוכנית נמצאים בחתירה לשיפור מתמיד של היכולות הפיסיות על מנת לקיים אורח חיים בריא, ולהגיע לצבא מוכנים.

נפש

התהליך האישי שעובר החניך מתקיים בקבוצ צעירים החיים ביחד, ומנהלים במשותף את חיי היומיום. תהליכי הצמיחה האישיים מתקיימים במסגרת קבוצה אנשים המחוייבים אחד לשני, ומלווים על ידי צוות בוגר.

שכל

במרכז התוכנית עומד הלימוד. תוכנית המדרשה הגבוהה שואפת להביא את תלמידיה לזינוק אינטלקטואלי אשר יאפשר את צמיחת אישיותם וישלים את התהליך שנוצר במהלך השנה הראשונה במכינה.

דבר מנהלת המכינה

שירה צחי

האתגרים העצומים שאנו עומדים בפניהם בתקופה שלנו, דורשים מאיתנו להיות אנשים רציניים, בעלי רוחב ידיעות, ועומק אינטלקטואלי. אנחנו מאמינים שעומק אינטלקטואלי הוא יסוד חשוב במנהיגות. המדרשה הגבוהה היא בית לאנשים צעירים שלוקחים את החיים ברצינות ודורשים מעצמם תמיד יותר כאורח חיים. ללמוד יותר, לתת יותר ולשאוף ליותר.

למי שמבין שהמציאות דורשת מאיתנו להיות "גדולים מהחיים" – להיות אנשים שלוקחים ברצינות את המשימות החברתיות העומדות לפתחינו, מבין שיש חלון הזדמנות, לפני הגיוס לצבא, שמאפשר התמסרות מלאה ללימוד, להעמקה בטקסטים הגדולים של היהדות והאנושות ולבניית קומה נוספת שתמלא אותנו לקראת המשימות שניקח על עצמינו בהמשך – בצבא ובחיים הבוגרים.

אנחנו פה כי דרושה למדינת ישראלית מנהיגות אינטלקטואלית, ערכית, מחוייבת לרעיון הציוני, שמוכנה להשקיע בלימוד והעמקה,
על מנת לפתח תרבות ישראלית מקומית המבוססת על העבר, וחותרת לעתיד עשיר ומלא.

שבועות מיוחדים

שבוע תור הזהב

סיור לימודי מעמיק לקורדובה, גרנדה וסביליה בעקבות תור הזהב היהודי בספרד.

סיור בתוך סיפור של גדולה יהודית ולימוד על ענקי רוח: הרמב"ם ר' יהודה הלוי, ר' שמואל הנגיד, אבן עזרא, אבן גבירול. נטייל, נלמד, נדון ונפגש עם הקהילה היהודית בספרד בעבר ובהווה. לקראת ובמהלך הסיור נלמד את ההתפתחויות ההיסטוריות והטקסטים החשובים של התקופה ונלך בעקבות דמויות המופת. מימון הסיור ייעשה על ידי החניכים בחודש של עבודה מאומצת בקיץ

שבוע שביל ישראל

במהלך שבוע זה צועדת הקבוצה לאורכו של שביל ישראל מדן ועד אילת. הקבוצה מחולקת לחוליות מסע, כאשר כל חוליה הולכת מקטע
של כ-100 ק"מ מן השביל- וכך בחמישה ימים משלימה הקבוצה יחדיו את מלוא השביל. במהלך המסע על שביל ישראל אנו לומדים להכיר אתהארץ לאורכה ולרוחבה, לספוג את נופיה השונים, את נתיביה המגוונים ואת האנשים המהלכים בם
.

שבוע ואלוז'ין

ישיבת וולוז'ין הייתה "ישיבה ללא הפסקה" והתקיימו בה משמרות לימוד עשרים וארבע שעות ביממה. לזכרה של הישיבה, ולזכר יושביה אנו מקיימים מידי שנה לימוד רציף של 100 שעות. במהלך השבוע לומדים החניכים במרתון סביב השעון שמתחיל ביום ראשון בערב ומסתיים ביום חמישי בלילה כאשר אש הלימוד לא נכבית ולו לרגע אחד- זאת מתוך הערכה וכבוד לפסגת הלימוד שידעו חכמי ואלוז'ין- "הלומד בשמחה, בשעה אחת ילמד יותר ממה שילמד בכמה שעות בעצבות" (רבי חיים מואלוז'ין)

הצוות

שירה צחי | מנהלת המדרשה הגבוהה-תכנית שנה ב'

שירה צחי נשואה למתניה ואמא של איתן, יואב, תמר, אביב, בועז ונדב. בעלת תואר ראשון ושני בהיסטוריה של עם ישראל וגיאוגרפיה מהאוניברסיטה העברית. במשך למעלה מעשור עסקה בחינוך סביבתי. שירה אוהבת לטייל, לקרוא, לשיר ואת הילדים שלה. מלמדת במכינה תולדות עם ישראל וחשיבה סביבתית. הצטרפה לצוות המדרשה הגבוהה בשנת 2014. שירה מתגוררת בכפר אדומים עם משפחתה.

 

הרב אבי פופקו | מנחה בתכנית שנה ב'

אבי גדל במונטריאול, קנדה, למד בישיבת שער התורה- גרונדו, ישיבת מיר בירושלים, ובכולל גרוס לפני שלמד היסטוריה יהודית ופילוסופיה יהודית באוניברסיטת בר אילן. הוא היה רב ב"הלל" בהרווארד בשנים 2005-2007, ולאחר מכן לימד בישראל במשך ארבע שנים, בתחילה במכון פרדס ולאחר מכן במדרשת עין פרת. אבי שימש כרב קהילה בצפון מסצ׳וסטס 2011-2016. לאחרונה חזר לארץ עם אשתו שפרה ושלושת ילדיו.

 

מור הניק | מנחה בתכנית שנה ב'

מור הניק, נשואה לארז וגרה בירושלים. נולדה וגדלה בקיבוץ חצרים. בוגרת שנת שירות בפנימיית תל ברוך בתל אביב. בוגרת תואר ראשון במחשבת ישראל ופילוסופיה במרכז האקדמי שלם. מלמדת פילוסופיה ומשמשת מנחה בשנה ב'

 

קבצים

לו"ז יומי
לדוגמא

לו"ז שבועי לדוגמא

צרו איתנו קשר

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon